• Bill Raines

Lawrence County Candidate Filings Closed Today

LAWRENCE COUNTY - (February 7, 2022) - The candidate filings for Lawrence County races now have closed.





The last day for Independents to file is June 30th, and North Lawrence Community School Board candidate filings first day to file is July 27, and last day to file is August 26th.


Independents must have 360 signatures of registered voters turned into Lawrence County Voter Registration by June 30.


North Lawrence Community School District 1, 2, 3, and 5 are up for election this year.


Advertisement



List of candidates:R) - Republican (D) - Democrat (L) - Libertarian Lawrence County Commissioner

  • Rodney G. Fish - ( R) - Lawrence County Commissioner District 1

  • Scott Smith -( R) - Lawrence County Commissioner District 1

Lawrence County Sheriff

  • Greg Day - (R) - Lawrence County Sheriff

  • Gregory D. Taylor - (R) Lawrence County Sheriff

  • Darrin S. Kinser - (L) - Lawrence County Sheriff

Lawrence County Council District 1

  • Jeff Mcknight - (R) - Lawrence County Council District -1

  • Amy Redman - (R) - Lawrence County County Council District -1

  • Bill Spreen -(R) - Lawrence County Council District -1

  • Ryan Turner - (R) - Lawrence County Council District - 1

  • David Smiter - ( D) - Lawrence County Council District 1

Lawrence County Council District 2

  • Phillip Inman - (R) - Lawrence County Council District -2

  • Jake Matthews - (R)- Lawrence County Council District - 2

  • Jason Tyler Russell - (L) - Lawrence County Council District -2

Lawrence County Council District 3

  • Janie Craig Chenault - (R) - Lawrence County District - 3

  • Ray Stevens - (R) - Lawrence County District - 3

  • Michael Russell - (L) - Lawrence County District - 3

Lawrence County Council District 4

  • Justin Grant - (R) -Lawrence County Council District -4

  • Jeff Lytton - (R) - Lawrence County Council District - 4

Lawrence County Assessor

  • April Stapp Collins - (R) -Lawrence County Assessor

Bono Township Trustee

  • Michelle Porter -(R) - Bono Township Trustee

  • Carol Roop - (D) - Bono Township Trustee


Bono Township Advisory Board

  • Vickie "Dusty" Tolbert - (R)

  • Jon J. Malott - (R)

  • Adam Norman - (R)

  • Cindy Rout - (D)

  • Steve Emberton - (D)

Indian Creek Township Trustee

  • Gary Scherschel - (R) - Indian Creek Township Trustee

Indian Creek Township Advisory Board

  • L.D. Martin Jr. - (R)

  • Bruce Reeves - (R)

  • Diane Anderson - ( R)

  • Justin Leach - (R)

Shawswick Township Trustee

  • Millard Jones - (R) - Shawswick Township Trustee

  • Niklas Siniard - (L) - Shawswick Township Trustee

Shawswick Township Advisory Board

  • Reno Bates -(R)

  • Jennie Edwards - (R)

  • Andrew J. Rusch - (R)

  • Amy Kleber - (R)

Marshall Township Trustee

  • Tony R. Barrett - (R) - Marshall Township Trustee

  • Jan Kirk - ( R) Marshall Twp. Trustee

  • Christopher Noel - (R) - Marshall Township Trustee

Marshall Township Advisory Board

  • Sam Bond - (R)

  • Chase Cummings - (R)

  • Mike Holmes - (R)

  • Parker Judah - (R)

Marion Township Trustee

  • Regina C. Sullivan - (R) - Marion Township Trustee

Marion Twp. Advisory Board

  • Carolyn Zeeks - Marion Twp. Advisory board

  • Henry Shetler - Marion Twp. Advisory board

Perry Township Trustee

  • Amy Voorhies -(R) - Perry Township Trustee

Perry Township Advisory board

  • Bob Phillips - (R)

  • Marilyn Gayle Kimmel - (R)

Pleasant Run Township Trustee

  • Michael Nicholson (R) - Pleasant Run Township Trustee

Pleasant Run Township Advisory Board

  • Paul Ford - (R)

Spice Valley Township Trustee

  • Michelle Cornett - (R) - Spice Valley Township Trustee

Spice Valley Township Advisory Board

  • Phillip M. Smith - (R)

  • Tangie Spreen - (R)

  • David Kissel - (R)

Indiana State Representative District 65

  • Chris May - (R)

  • John Lee - (R)

  • Kevin Goodman - (D)

Republican State Convention Delegates

  • Chase Cummings -State Convention Delegate

  • Brad Bough - State Convention Delegate

  • Andrew Rusch - State Convention Delegate district 3

  • Rick Butterfield - State Convention Delegate district 1

  • Charles Edwards - State Convention Delegate

  • Julie Heweston - State Convention Delegate

  • Dylan Hirsch - State Convention Delegate

  • Marla Jones- State Convention Delegate

  • Brian Skillman - State Convention Delegate district 1

  • Henry Shetler - State Convention Delegate

  • Krystal Shetler - State Convention Delegate

  • Jeff Mcknight - State Convention Delegate

  • Sam Bond - State Convention Delegate

  • Ryan Griffith - State Convention Delegate

  • Daniel Bortner - State Convention Delegate

  • Patty Ford - State Convention Delegate

  • James M. Branham - State Convention Delegate

  • Scott Smith - State Convention Delegate

  • Scott King - State Convention Delegate


Democratic State Convention Delegate

  • Kathy Birge - State Convention Delegate

  • Martha Turner - State Convention Delegate

  • Carol J. Howard - State Convention Delegate

  • Carol Edwards - State Convention Delegate

  • Sheryl Myers - Precinct Committeemen and State Convention Delegate

  • Rowena Cross Najafi - State Convention Delegate

  • Carol S. Roop - State Convention Delegate

  • Ashley Hayden - State Convention Delegate

This list comes from the Lawrence County Voter Registration as appears on the sheet listed.

If there are any errors, contact braines@lczephyr.net For breaking news, news and information subscribe to the Lawrence County Zephyr at the bottom of the web page at lczephyr.org


Advertisement

Located at 1418 James Avenue Bedford Indiana

  • News

  • Election Coverage

264 views0 comment


91 views0 comments